הצעדים בעבודה עם SPSS

דוגמה מתוך פרק תוצאות בעבודת סמינריון

רבים מאיתנו מכירים את הפחד העולה בעמוד השדרה כששומעים את צירוף המילים "ניתוח סטטיסטי". אחרי הכול, חלק מהסיבה לכך שפנינו לתארים ומקצועות ספציפיים הינה השאיפה להימנע מהצורך לנתח מידע סטטיסטי או בכלל להתעסק עם מספרים.

עם זאת, כיום רוב הסטודנטים, העסקים והתעשיות זקוקים נואשות לניתוח סטטיסטי מקצועי, בכדי לייצר פלט שעשוי להוות תשובה לשאלת מחקר או תחזית שעתידה להשפיע על העסק.

בעקבות זאת, אם אתם זקוקים לעזרה בדיווח על תוצאות ומרגישים חסרי אונים, אתם תמיד יכולים לעשות מיקור חוץ ולקבל שירות ניתוח סטטיסטי מקיף ויסודי, שכולל גם הסבר כיצד להשתמש בתוכנה באופן עצמאי.

מה היא תוכנת SPSS?

SPSS היא תוכנה שפותחה על ידי חברת IBM ונמצאת בשימוש רחב של ניתוח נתונים וביצוע תחזיות. התוכנה רלוונטית במיוחד להכנה של עבודות אקדמיות מקצועיות ויצירה של ניתוחים סטטיסטיים עסקיים מעמיקים.

תוכנת SPSS היא יחסית נוחה וקלה ללמידה, מה שמאפשר גם לסטטיסטיקאים מומחים וגם למתלמדים להפיק פלט מדויק ביעילות ובמהירות, כל זאת באמצעות מספר פקודות בלבד. אם אתם חוששים לתפעל את המערכת לבד או מרגישים אבודים, אתם תמיד תוכלו לפנות אל עזרה מקצועית.

הצעדים בעבודה עם SPSS

כעת נפנה לסקור את הצעדים שיש לנקוט על מנת לייצר פלט משמעותי ויעיל בעזרת SPSS:

  1. טוענים קובץ אקסל או בפורמט של sav) SPSS.) ומכינים אותו לקבלת הנתונים. לאחר שאוספים את כל הנתונים, מזינים אותם בקובץ האקסל או ישירות ב-SPSS.
  2. אם הנתונים באקסל אז מייבאים אותם לתוכנת SPSS. מערכת ה- SPSS יודעת להמיר אותם באופן אוטומטי אך חשוב לבדוק לאחר ההמרה האם כל הנתונים אכן הומרו ללא שגיאות.
  3. בוחרים פקודות SPSS ספציפיות בהתבסס על מה שאתם רוצים לבדוק וסוג הניתוח שאתם רוצים לבצע. לכל כלי יש הנחיות כיצד יש להשתמש בו, וניתן להזין את כל האפשרויות כדי לקבל את התוצאות המדויקות ביותר, ובהתאם למגוון רחב של תרחישים. תהליך מתן הפקודות בתוכנת SPSS הוא פשוט וקל להבנה, מה שהופך את המשימה לפשוטה ונוחה הן עבור סטודנטים, חוקרים ועסקים. לאחר היכרות ראשונית עם המערכת, תוכלו להתחיל ולתפעל אותה ביעילות.
  4. מאחזרים את התוצאות. התוצאות מהתוכנה מפורטות ביעילות ובדייקנות, ומספקות לסטודנטים ולעסקים מושג טוב יותר לגבי מחקרים, תחזיות ותהליכים עתידיים מתאימים.
  5. מנתחים את הגרפים והתרשימים. הבנת התוצאות וההשלכות שלהן עשויה להיות מעט קשה. אם אתם מתקשים, כדאי ואף מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי עם מומחיות ב-SPSS.
  6. מסיקים מסקנות על סמך הניתוח שלכם. המטרה הסופית של תוכנת SPSS היא לעזור להגיע למסקנות קונקרטיות המבוססות על מערך הנתונים שלכם. זה הזמן לקצור את פירות עמלכם. מזל טוב!