ניסוח שאלת מחקר – דוגמאות שיעזרו לכם להתחיל

סטודנט עם סודר אדומה מהרהר

אין ספק שכתיבת עבודה אקדמית הוא לא תהליך פשוט. האמת?! רוב הסטודנטים, יושבים שעות מול דף ריק ומסתבכים כבר מניסוח שאלת המחקר.

תופעה זו היא טבעית ואין צורך להרגיש רע איתה. עבודות אקדמיות דורשות השקעה רבה של זמן, ושאלת המחקר היא הבסיס שממנו יש לנקז את העבודה כולה.

אז מהי שאלת מחקר בעצם, ואיך מנסחים אותה נכון להכנת עבודה אקדמית איכותית שכיף לקרוא?

מהי שאלת מחקר?

כחלק מהלימודים האקדמאיים אתם תלמדו מהי שאלת מחקר ואיך לנסח אותה. המוסד הלימודי בו אתם לומדים ינסה להעביר לכם את הכלים שתצטרכו על מנת להכין את העבודה האקדמית ולנסח שאלת מחקר באופן עצמאי. שאלת מחקר היא השאלה המרכזית אותה אתם רוצים לבדוק במסגרת העבודה. כדי ששאלת מחקר תהיה טובה, עליה להיות מעניינת, רלוונטית ולהיות מדויקת למה שהעבודה הולכת לדון בה.

איך לנסח שאלת מחקר?

ראשית, על מנת לנסח את שאלת המחקר, עליכם לדעת מהו הנושא עליו אתם הולכים לדון בעבודה שלכם. לאחר שתיסגרו על הנושא, יהיה הרבה יותר קל לנסח את שאלתכם. נוסף על כך, עליכם להבין לעומק מהי הבעיה אותה אתם הולכים לבדוק. הבעיה עם ניסוחים היא שניתן לנסח כל בעיה במספר דרכים. התחילו עם לרשום על דף את הבעיה באופן כללי, במילים שלכם, ולאחר מכן נסו לבנות מספר ניסוחים תוך כדי שמירה על הכללים הבאים:

  1. שאלת המחקר אינה חייבת להיות מנוסחת כשאלה (עם זאת ניסוח כשאלה הוא יותר קל), היא יכולה להיות מנוסחת כהעלאת סוגיה שאותה אתם מתכננים לחקור. כן נציין שניסוח שאלת מחקר כשאלה היא הרבה יותר פשוטה מכל ניסוח אחר.
  2. בין אם שאלתכם בוחנת קשר בין משתנים, הבדל בין קבוצות, או סקירה של תופעה, הגדירו לעצמכם את המשתנים ותגיעו לכדי החלטה האם המחקר הוא כמותי או איכותני?
  3. בחנו כל מילה ומילה בניסוח ובדקו האם יש מילה מיותרת? האם יש מילה חלופית שתוכל להעביר את המסר בצורה ברורה יותר?
  4. האם הבעיה אותה אתם הולכים לבדוק עולה באופן ברור מניסוח השאלה?

מה חשוב לבדוק לפני ניסוח שאלת המחקר?

שאלת המחקר היא הכותרת של העבודה שלכם ורבים ממליצים להתחיל ממנה לפני תחילת כתיבת העבודה. עם זאת, חשוב להבין כי אכן הבעיה אותה אתם הולכים לחקור מתאימה לעבודה שלכם מבחינת סקירה ספרותית, ידע קודם, חומרים אקדמאיים עדכניים ועוד.

דוגמאות לשאלות מחקר מעניינות

  • מה הקשר בין סגנון ההתקשרות לשביעות רצון ממערכות יחסים?
  • האם מוחצנות ממתנת את הקשר בין עבודה מהבית לשביעות רצון מהעבודה?
  • כיצד דימוי עצמי משפיע על בחירת מקום עבודה?

לסיכום, סיוע בניסוח שאלת מחקר

אם אתם מרגישים אבודים ולא יודעים כיצד להתחיל לנסח את שאלת המחקר, תוכלו להיעזר בגורם מקצועי שייסע לכם בתהליך. עם טופ טקסט תוכלו להכין את שאלת המחקר ואת העבודה תוך כדי ליווי של מנחה בוגר תואר שני ומעלה. כך, תוכלו להכין עבודה מעולה, כמו גם להתנסות בתהליך המדמה עבודה מול מנחה בתואר שני, ויותר חשוב מהכול, לא תהיו אבודים בדרך לציון הנכסף.

לפרטים ומידע נוסף, צרו קשר.